AOZ8211DI-24 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 727
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 0
Datasheet
Nexperia USA Inc.
In Stock: 8,895
Nexperia USA Inc.
In Stock: 38
Littelfuse Inc.
In Stock: 12
37V Clamp 2.5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 2-DFN (1x0.6)
AOZ8211DI-24
DigiKey Part Number
AOZ8211DI-24-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOZ8211DI-24
Description
TVS DIODE 24VWM 37VC 2DFN
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Peak Pulse
110W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
20pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V (Max)
Package / Case
2-UDFN
Voltage - Breakdown (Min)
27V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
37V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.5A (8/20µs)