AOT10N60L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 1,954
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 571
Datasheet
onsemi
In Stock: 0
Vishay Siliconix
IXYS
IXYS
In Stock: 73
STMicroelectronics
STMicroelectronics
N-Channel 600 V 10A (Tc) 250W (Tc) Through Hole TO-220
AOT10N60L
DigiKey Part Number
AOT10N60L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOT10N60L
Description
MOSFET N-CHANNEL 600V 10A TO220
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
40 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1600 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
250W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
750mOhm @ 5A, 10V