AIP3D10A060Q6N is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Power Driver Module IGBT 3 Phase Inverter 600 V 10 A 26-PowerDIP Module (1.146", 29.10mm)
AIP3D10A060Q6N
DigiKey Part Number
785-AIP3D10A060Q6N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AIP3D10A060Q6N
Description
IGBT IPM 600V 10A 26-PWRDIP MOD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current
10 A
Manufacturer
Voltage
600 V
Packaging
Tube
Voltage - Isolation
2000Vrms
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Through Hole
Type
IGBT
Package / Case
26-PowerDIP Module (1.146", 29.10mm)