HCB05-601-RC is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 241,551
Datasheet
Parametric Equivalent
Pulse Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Murata Electronics
Stackpole Electronics Inc
Signal Transformer
TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd.
Bourns Inc.
TDK
Pulse Electronics
Walsin Technology Corporation
600 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 1A 200mOhm
HCB05-601-RC
DigiKey Part Number
3475-HCB05-601-RCTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCB05-601-RC
Description
FERRITE BEAD 600 OHM 0603 1LN
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current Rating (Max)
1A
Manufacturer
Allied Components International
DC Resistance (DCR) (Max)
200mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Filter Type
Power Line
Mounting Type
Surface Mount
Number of Lines
1
Height (Max)
0.039" (1.00mm)
Impedance @ Frequency
600 Ohms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)