AS4C256M16D4A-62BCNTR is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Insignis Technology Corporation
In Stock: 18
Datasheet
SDRAM - DDR4 Memory IC 4Gbit POD 1.6 GHz 18 ns 96-FBGA (7.5x13)
AS4C256M16D4A-62BCNTR
DigiKey Part Number
1450-AS4C256M16D4A-62BCNTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AS4C256M16D4A-62BCNTR
Description
IC DRAM 4GBIT POD 96FBGA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Clock Frequency
1.6 GHz
Mfr
Write Cycle Time - Word, Page
15ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Access Time
18 ns
Part Status
Last Time Buy
Voltage - Supply
1.14V ~ 1.26V
Memory Type
Volatile
Operating Temperature
0°C ~ 95°C (TC)