ACS773LCB-050B-SMT-T
DigiKey Part Number
620-ACS773LCB-050B-SMT-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS773LCB-050B-SMT-T
Description
CURRENT SENSOR HE 50A 5-CB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 50A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 5-CB Formed Leads, SMT
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACS773LCB-050B-SMT-T Models
Category
Linearity
±0.9%
Mfr
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
Packaging
Tube
Response Time
2.5µs
Current - Supply (Max)
15mA
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Sensor Type
Grade
Automotive
Current - Sensing
Qualification
AEC-Q100
Polarization
Bidirectional
Output
Ratiometric, Voltage
Mounting Type
Sensitivity
26.4mV/A
Package / Case
5-CB Formed Leads, SMT
Frequency
DC ~ 200kHz