ACS723LLCTR-40AB-T
DigiKey Part Number
620-1646-2-ND - Tape & Reel (TR)
620-1646-1-ND - Cut Tape (CT)
620-1646-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS723LLCTR-40AB-T
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 40A 8-SOIC
Detailed Description
Current Sensor 40A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACS723LLCTR-40AB-T Models
Category
Linearity
±1%
Mfr
Accuracy
±3%
Voltage - Supply
5V
Response Time
5µs
Current - Supply (Max)
14mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Sensitivity
50mV/A
Frequency
DC ~ 80kHz