Image for ACS71240KEXBLT-050U5 is not available
ACS71240KEXBLT-050U5
DigiKey Part Number
620-2050-2-ND - Tape & Reel (TR)
620-2050-1-ND - Cut Tape (CT)
620-2050-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS71240KEXBLT-050U5
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 50A 12-QFN
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 50A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Unidirectional 12-PowerWFQFN
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACS71240KEXBLT-050U5 Models
Category
Accuracy
±6%
Mfr
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Response Time
4µs
Current - Supply (Max)
12mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Sensor Type
Grade
Automotive
Current - Sensing
Qualification
AEC-Q100
Polarization
Unidirectional
Output
Voltage
Mounting Type
Sensitivity
80mV/A
Package / Case
12-PowerWFQFN
Frequency
120kHz
Supplier Device Package
12-QFN (3x3)
Linearity
±1%