D38999/26WF11PD
DigiKey Part Number
2899-D38999/26WF11PDS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D38999/26WF11PD
Description
38999 PLUG SERIES III
Customer Reference
Detailed Description
11 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Category
Shell Material
Aluminum
Olive Drab Cadmium
Series
Packaging
Box
Ingress Protection
Weathertight
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
11
Features
Self Locking
Current Rating (Amps)
13A
Shell Size - Insert
19-11
Voltage Rating
500VAC
Shell Size, MIL
F
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C