D38999/26JD19SA
DigiKey Part Number
2899-D38999/26JD19SA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D38999/26JD19SA
Description
38999 PLUG SERIES III
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Category
Shell Material
Composite
Mfr
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Box
Color
Olive Drab
Part Status
Active
Ingress Protection
Weathertight
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
19
Features
Self Locking
Grade
Military
Shielding
Qualification
MIL-DTL-38999 Series III
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
15-19
Voltage Rating
500VAC
Shell Size, MIL
D
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C