HRB1206S500J3.00FT
DigiKey Part Number
5433-HRB1206S500J3.00FTTR-ND - Tape & Reel (TR)
5433-HRB1206S500J3.00FTCT-ND - Cut Tape (CT)
5433-HRB1206S500J3.00FTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HRB1206S500J3.00FT
Description
FERRITE BEAD 50 OHM 1206 1LN
Detailed Description
50 Ohms @ 100 MHz 1 Ferrite Bead 1206 (3216 Metric) 3A 30mOhm
Category
Current Rating (Max)
3A
DC Resistance (DCR) (Max)
30mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Height (Max)
0.051" (1.30mm)
Impedance @ Frequency
50 Ohms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)