HRB0603S181K.400FT
DigiKey Part Number
5433-HRB0603S181K.400FTTR-ND - Tape & Reel (TR)
5433-HRB0603S181K.400FTCT-ND - Cut Tape (CT)
5433-HRB0603S181K.400FTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HRB0603S181K.400FT
Description
FERRITE BEAD 180 OHM 0603 1LN
Detailed Description
180 Ohms @ 100 MHz 1 Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 400mA 250mOhm
Category
Current Rating (Max)
400mA
DC Resistance (DCR) (Max)
250mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Impedance @ Frequency
180 Ohms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)