BB-SMI6B-12-V-ST
DigiKey Part Number
2084-BB-SMI6B-12-V-ST-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BB-SMI6B-12-V-ST
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 6 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Included) Input
Category
Power (Watts)
6 W
Manufacturer
Advantech Corporation
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Stripped, Tinned Wire Leads
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
60.2" (1.53m)
Input Type
Multi-Blade (Included)
Input Connector
Multi-Blade (Included)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
1.85" L x 1.36" W x 1.04" H (47.0mm x 34.5mm x 26.5mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CCC, CE, cUL, FCC, GS, PSE, UL
Current - Output (Max)
500mA