96PSA-A60W12V1-4
DigiKey Part Number
2084-96PSA-A60W12V1-4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
96PSA-A60W12V1-4
Description
ADP A/D 100-240V 60W 12V C14 DC
Customer Reference
Detailed Description
12V 60 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Manufacturer
Advantech Corporation
Polarization
Positive Center
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
Level VI
Region Utilized
International
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Form
Desktop (Class I)
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Input Type
Cord (Sold Separately)
Cord Length
59" (1.50m)
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Output
12V
Size / Dimension
4.72" L x 2.07" W x 1.28" H (120.0mm x 52.5mm x 32.5mm)
Current - Output (Max)
5A
Approval Agency
BIS, BSMI, CB, CCC, CE, FCC, IRAM, KC, PSB, PSE, RCM, TUV, UL
Power (Watts)
60 W