ATS-HP-D8L300S55W-011 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Wakefield Thermal Solutions
In Stock: 56
Datasheet
Heat Pipe Round Copper Sintered
Heat Pipe Overview and Explanation
We Own The Board
ATS-HP-D8L300S55W-011
DigiKey Part Number
ATS2151-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATS-HP-D8L300S55W-011
Description
HEAT PIPE ROUND 8 OD 300MM
Length
11.811" (300.00mm)
Packaging
Bulk
Diameter
0.315" (8.00mm) OD
Operating Temperature
30°C ~ 120°C
Shape
Round
Base Product Number
Power - Cooling
48.0W @ 300mm