Image for 2FCS-44-SG-PB is not available
2FCS-44-SG-PB
DigiKey Part Number
2057-2FCS-44-SG-PB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2FCS-44-SG-PB
Description
CONNECTOR, IDC SOCKET, 2.00MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44 Position Rectangular Socket Connector IDC Gold
Category
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Manufacturer
Adam Tech
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Fastening Type
Push-Pull
Packaging
Bulk
Cable Termination
IDC
Part Status
Active
Wire Type
Ribbon Cable
Connector Type
Socket
Features
Feed Through
Contact Type
Female Socket
Contact Finish
Gold
Number of Positions
44
Contact Finish Thickness
Flash
Pitch
0.079" (2.00mm)