ATFC-0402HQ-3N9B-T
DigiKey Part Number
535-12337-2-ND - Tape & Reel (TR)
535-12337-1-ND - Cut Tape (CT)
535-12337-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATFC-0402HQ-3N9B-T
Description
FIXED IND 3.9NH 500MA 200 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.9 nH Unshielded Thin Film Inductor 500 mA 200mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ATFC-0402HQ-3N9B-T Models
Category
DC Resistance (DCR)
200mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
16 @ 500MHz
Series
Frequency - Self Resonant
7GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Type
Thin Film
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±0.1nH
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.015" (0.37mm)