ATFC-0201HQ-3N9B-T
DigiKey Part Number
535-12332-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATFC-0201HQ-3N9B-T
Description
FIXED IND 3.9NH 350MA 400 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.9 nH Unshielded Thin Film Inductor 350 mA 400mOhm Max 0201 (0603 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ATFC-0201HQ-3N9B-T Models
Category
DC Resistance (DCR)
400mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
14 @ 500MHz
Series
Frequency - Self Resonant
6GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Type
Thin Film
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0201 (0603 Metric)
Tolerance
±0.1nH
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.011" (0.28mm)