ASPIAIG-Q1010-100M-T
DigiKey Part Number
535-ASPIAIG-Q1010-100M-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-ASPIAIG-Q1010-100M-TCT-ND - Cut Tape (CT)
535-ASPIAIG-Q1010-100M-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASPIAIG-Q1010-100M-T
Description
FIXED IND 10UH 15.5A 13.75 MOHM
Detailed Description
10 µH Shielded Molded Inductor 15.5 A 13.75mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ASPIAIG-Q1010-100M-T Models
Category
Current - Saturation (Isat)
14.6A
DC Resistance (DCR)
13.75mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.469" L x 0.433" W (11.90mm x 11.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)