AOTA-B141206SR47MT
DigiKey Part Number
535-AOTA-B141206SR47MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AOTA-B141206SR47MTCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AOTA-B141206SR47MTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOTA-B141206SR47MT
Description
FIXED IND 470NH 2.9A 41 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 nH Shielded Molded Inductor 2.9 A 41mOhm Max 0505 (1412 Metric)
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
41mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
115MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
0505 (1412 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
0505
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.055" L x 0.047" W (1.40mm x 1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
3A
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)