AMXLA-Q6030-2R2M-T
DigiKey Part Number
535-AMXLA-Q6030-2R2M-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AMXLA-Q6030-2R2M-TCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AMXLA-Q6030-2R2M-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMXLA-Q6030-2R2M-T
Description
FIXED IND 2.2UH 9A 15.8 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Molded Inductor 9 A 15.8mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AMXLA-Q6030-2R2M-T Models
Category
Current - Saturation (Isat)
11A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
15.8mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 180°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)