AMXLA-Q1040-220M-T
DigiKey Part Number
535-AMXLA-Q1040-220M-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AMXLA-Q1040-220M-TCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AMXLA-Q1040-220M-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMXLA-Q1040-220M-T
Description
FIXED IND 22UH 5A 72 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µH Shielded Molded Inductor 5 A 72mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AMXLA-Q1040-220M-T Models
Category
Current - Saturation (Isat)
5.7A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
72mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 180°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)