ADCM-S05R5SA334WB
DigiKey Part Number
535-ADCM-S05R5SA334WB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADCM-S05R5SA334WB
Description
CAPACITOR 0.33F 5.5V TH
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 mF (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial 900mOhm @ 1kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
900mOhm @ 1kHz
Manufacturer
Abracon LLC
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Lead Spacing
0.472" (12.00mm)
Capacitance
330 mF
Size / Dimension
0.650" L x 0.335" W (16.50mm x 8.50mm)
Tolerance
0% , 40%
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C