ABS10-32.768KHZ-1-T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Abracon LLC
In Stock: 1,054
Datasheet
Similar
Abracon LLC
In Stock: 3,525
Datasheet
TXC CORPORATION
TXC CORPORATION
Micro Crystal AG
Micro Crystal AG
Citizen Finedevice Co Ltd
Citizen Finedevice Co Ltd
32.768 kHz ±10ppm Crystal 12.5pF 70 kOhms 2-SMD, No Lead
Abracon: Who We Are Today
ABS10-32.768KHZ-1-T
DigiKey Part Number
535-ABS10-32.768KHZ-1-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABS10-32.768KHZ-1-T
Description
CRYSTAL 32.7680KHZ 12.5PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ABS10-32.768KHZ-1-T Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
70 kOhms
Mfr
Operating Mode
Fundamental
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Obsolete
Package / Case
Type
kHz Crystal (Tuning Fork)
Supplier Device Package
2-SMD (4.9x1.8)
Frequency
32.768 kHz
Size / Dimension
0.190" L x 0.070" W (4.90mm x 1.80mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Load Capacitance
12.5pF