ABM11-40.000MHZ-B7G-T
DigiKey Part Number
535-9822-2-ND - Tape & Reel (TR)
535-9822-1-ND - Cut Tape (CT)
535-9822-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABM11-40.000MHZ-B7G-T
Description
CRYSTAL 40.0000MHZ 10PF SMD
Detailed Description
40 MHz ±15ppm Crystal 10pF 60 Ohms 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
ABM11-40.000MHZ-B7G-T Models
Category
Load Capacitance
10pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Frequency
40 MHz
Frequency Stability
±15ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±15ppm
Height - Seated (Max)
0.023" (0.59mm)