ABM10-48.000MHZ-E20-T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Abracon LLC
In Stock: 818
Datasheet
Similar
CTS-Frequency Controls
In Stock: 0
Datasheet
CTS-Frequency Controls
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Aker Technology Corp
In Stock: 200
48 MHz ±20ppm Crystal 10pF 70 Ohms 4-SMD, No Lead
ABM10-165 Series
Abracon: Who We Are Today
ABM10-48.000MHZ-E20-T
DigiKey Part Number
535-9099-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABM10-48.000MHZ-E20-T
Description
CRYSTAL 48.0000MHZ 10PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ABM10-48.000MHZ-E20-T Models
Category
Load Capacitance
10pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
70 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
48 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2.5x2)
Frequency Stability
±20ppm
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)