ABLS2-16.000MHZ-B1U-T
DigiKey Part Number
535-ABLS2-16.000MHZ-B1U-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-ABLS2-16.000MHZ-B1U-TCT-ND - Cut Tape (CT)
535-ABLS2-16.000MHZ-B1U-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABLS2-16.000MHZ-B1U-T
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 18PF SMD
Detailed Description
16 MHz ±10ppm Crystal 18pF 40 Ohms HC-49/US
EDA/CAD Models
ABLS2-16.000MHZ-B1U-T Models
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Frequency
16 MHz
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.449" L x 0.185" W (11.40mm x 4.70mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.130" (3.30mm)