ABLS-7.3728MHZ-20-D-4-H-T
DigiKey Part Number
535-14938-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABLS-7.3728MHZ-20-D-4-H-T
Description
CRYSTAL 7.3728MHZ 20PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7.3728 MHz ±30ppm Crystal 20pF 100 Ohms HC-49/US
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ABLS-7.3728MHZ-20-D-4-H-T Models
Category
Load Capacitance
20pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
100 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
7.3728 MHz
Supplier Device Package
HC-49/US
Frequency Stability
±35ppm
Size / Dimension
0.449" L x 0.185" W (11.40mm x 4.70mm)
Frequency Tolerance
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.165" (4.20mm)