ABL-11.0592MHZ-B1U-T
DigiKey Part Number
535-ABL-11.0592MHZ-B1U-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-ABL-11.0592MHZ-B1U-TCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABL-11.0592MHZ-B1U-T
Description
CRYSTAL 11.0592MHZ 18PF TH
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11.0592 MHz ±10ppm Crystal 18pF 50 Ohms HC-49/US
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
50 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
11.0592 MHz
Supplier Device Package
HC-49/US
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.453" L x 0.197" W (11.50mm x 5.00mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)