AB38T-32.768KHZ
DigiKey Part Number
535-9034-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AB38T-32.768KHZ
Description
CRYSTAL 32.7680KHZ 12.5PF TH
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32.768 kHz ±20ppm Crystal 12.5pF 30 kOhms Cylindrical Can, Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AB38T-32.768KHZ Models
Category
Load Capacitance
12.5pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
30 kOhms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
kHz Crystal (Tuning Fork)
Package / Case
Frequency
32.768 kHz
Size / Dimension
0.126" Dia x 0.330" L (3.20mm x 8.30mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.327" (8.30mm)