S-85M0AB39-H6T6S
DigiKey Part Number
1662-S-85M0AB39-H6T6STR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-85M0AB39-H6T6S
Description
IC REG BUCK 3.9V 50MA 6WLP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.9V 1 Output 50mA 6-UFBGA, WLBGA
Category
Voltage - Input (Max)
5.6V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Series
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Switching
1MHz
Part Status
Active
Synchronous Rectifier
Yes
Function
Step-Down
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration
Positive
Mounting Type
Surface Mount
Topology
Package / Case
Output Type
Supplier Device Package
6-WLP (1.25x0.79)
Number of Outputs
1
Base Product Number
Voltage - Input (Min)
2.2V