S-817B33AMC-CWWT2U
DigiKey Part Number
1662-2696-2-ND - Tape & Reel (TR)
1662-2696-1-ND - Cut Tape (CT)
1662-2696-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-817B33AMC-CWWT2U
Description
IC REG LINEAR 3.3V 50MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 50mA SOT-23-5
Category
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Mfr
Voltage Dropout (Max)
0.41V @ 10mA
Series
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Quiescent (Iq)
2.5 µA
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Number of Regulators
1
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Input (Max)
10V