S-1167B33-I6T2U
DigiKey Part Number
1662-1387-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-1167B33-I6T2U
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SNT-6A
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SNT-6A
Current - Quiescent (Iq)
900 nA
Series
Current - Supply (Max)
16 µA
PSRR
65dB (1kHz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
6.5V
Package / Case
6-SMD, Flat Leads
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SNT-6A
Voltage Dropout (Max)
0.21V @ 100mA