S-1137A25-M5T1U
DigiKey Part Number
1662-2473-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-1137A25-M5T1U
Description
IC REG LINEAR 2.5V 300MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-5
Current - Quiescent (Iq)
1 µA
Series
Current - Supply (Max)
65 µA
PSRR
70dB (1kHz)
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable, Soft Start
Output Configuration
Protection Features
Over Current
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 300mA