S-1135B16-M5T1U
DigiKey Part Number
1662-1301-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-1135B16-M5T1U
Description
IC REG LINEAR 1.6V 300MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-5
Category
Current - Quiescent (Iq)
1 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
65 µA
Series
PSRR
65dB (1kHz)
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Current
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.6V