S-1112B54MC-L7NTFG is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ABLIC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
ABLIC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
S-1112B54MC-L7NTFG
DigiKey Part Number
S-1112B54MC-L7NTFG-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-1112B54MC-L7NTFG
Description
IC REG LINEAR 5.4V 150MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
1 µA
Series
Current - Supply (Max)
90 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
80dB (1kHz)
Part Status
Not For New Designs
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6.5V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
5.4V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.26V @ 100mA