S-1112B29MC-L6OTFU is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
S-1112B29MC-L6OTFU
DigiKey Part Number
1662-1231-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-1112B29MC-L6OTFU
Description
IC REG LINEAR 2.9V 150MA SOT23-5
Detailed Description
PSRR
80dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.9V
Voltage Dropout (Max)
0.26V @ 100mA