PRM48BH480T200A00 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vicor Corporation
In Stock: 114
Datasheet
Pre-Regulator Module DC DC Converter 1 Output 48V 4.17A 38V - 55V Input
PRM48BH480T200A00
DigiKey Part Number
1102-1156-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRM48BH480T200A00
Description
DC DC CONVERTER 48V 200W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
4.17A
Mfr
Power (Watts)
200 W
Packaging
Tube
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Efficiency
96.9%
Voltage - Input (Min)
38V
Voltage - Input (Max)
55V
Size / Dimension
0.87" L x 0.65" W x 0.26" H (22.0mm x 16.5mm x 6.7mm)