FP-301VW-1.5-BLACK-4'-BUL is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
3M
In Stock: 61
Datasheet
Heat Shrink Tubing, Flexible 1.500" (38.10mm) 2 to 1 Black 4.00' (1.22m)
FP-301VW-1.5-BLACK-4'-BUL
DigiKey Part Number
FP-301VW-1.5-BLACK-4'-BUL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP-301VW-1.5-BLACK-4'-BUL
Description
HEATSHRINK 1-1/2" X 4' BLACK
Customer Reference
Detailed Description
Category
Recovered Wall Thickness
0.040" (1.02mm)
Mfr
Material
Series
Features
Flame Retardant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
100°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life
120 Months
Inner Diameter - Supplied
1.500" (38.10mm)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Recovered
0.750" (19.05mm)