8KH8-0967-0250
DigiKey Part Number
19-8KH8-0967-0250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8KH8-0967-0250
Description
TWIN AXIAL PCI EXPRESS X8 STRADD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
98 Position PCIe x8 Receptacle to Card Edge 0.820' (250.00mm, 9.843") Silver Shielded
Category
Gender
Female to Male
Manufacturer
3M
Cable Type
Flat, Twin Axial
Series
Usage
Internal
Packaging
Bulk
Length
0.820' (250.00mm, 9.843")
Part Status
Active
Color
Silver
Cable Connectors
PCIe x8
Shielding
Shielded
Number of Positions
98
Wire Gauge
30 AWG