8KCE-0953-500=ASSY is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
MFR Recommended
3M
In Stock: 120
Datasheet
164 Position PCIe x16 Receptacle to Card Edge 1.64' (500.00mm) Silver Unshielded
3M Twin Axial PCI Express® X16 Extender Assemblies Gen 4.0 | Datasheet Preview
8KCE-0953-500=ASSY
DigiKey Part Number
19-8KCE-0953-500=ASSY-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8KCE-0953-500=ASSY
Description
ASSY/PCI EXTENDER GEN 4.0/0.50M
Customer Reference
Detailed Description
Category
Gender
Female to Male
Manufacturer
3M
Cable Type
Flat, Twin Axial
Series
Usage
Internal
Packaging
Box
Length
1.64' (500.00mm)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Color
Silver
Cable Connectors
PCIe x16
Shielding
Unshielded
Number of Positions
164
Wire Gauge
30 AWG