PF1500B-360 AC/DC Power Factor Correction Modules
TDK-Lambda’s PF1500B series modules are 96.5% efficient and have a full-brick footprint that measures 116.8 mm x 61 mm x 12.7 mm
TDK-Lambda’s PF1500B-360 full-brick power module is rated at 1512 W with an input of 170 V to 265 V or 1008 W from 85 V to 265 V. The module delivers a non-isolated, regulated 360 VDC output with a 0.98 power factor. The PF1500B-360 is ideally suited for high-voltage power systems using isolated DC/DC converters in a distributed power architecture configuration or for loads requiring a high-voltage source. Other applications include LED lighting, semiconductor fabrication, and custom power supplies using power module-based solutions.
The PF1500B-360 is packaged in the industry standard full-brick footprint, measuring 116.8 mm in length, 61 mm wide, and 12.7 mm high (4.6" x 2.4" x 0.5"), enabling low-profile designs. The module can operate reliably with baseplate temperatures of +100°C and ambient temperatures of -40°C to +85°C due to efficiencies of up to 96.5%.
Standard features include a 10 V to 16 V 10 mA auxiliary voltage, remote on/off, inverter good, and a signal indicating the output voltage is more than 350 V to enable isolated DC/DC converters to begin operating. Up to three modules may be connected in parallel with current sharing to provide additional power.
The input and output to ground isolation is 2,500 VAC. Safety certification is to the IEC/EN/CSA/UL 62368-1 standard and has CE/UKCA marks to the Low Voltage and RoHS Directives. With external circuitry, the PF1500B-360 will meet radiated and conducted emissions and comply with the IEC 61000-4 immunity standards.
- Suitable for developing custom supplies
- Up to 96.5% efficient
- Compact full brick package (116.8 mm x 61 mm x 12.7 mm)
- Up to +100°C rated baseplate temperature